Moving AI

Moving AI, University of Denver’da bir yapay zeka çalışma grubu. Jump Point Search algoritmasının anlatıldığı makaledeki sonuçları incelerken denk gelmiştim ama açıkçası sitelerini detaylıca incelememiştim. Bir zamandır da yol bulma algoritmalarını denerken daha büyük ve ayrıntılı haritalar kullanma fikrim vardı. StarCraft harita dosyalarını falan indirdim ama formatları çok karışık diye kurcalamadım. Moving AI ise tam bu sorunuma çözüm oldu :) .

Grubun sitesinde çeşitli benchmark arşivleri var. Bu arşivlerde 512×512’lik düz haritaların yanında StarCraft, Baldurs Gate, WarCraft gibi oyunların da haritaları var. Haritalar basit bir text formatı şeklinde verilmiş. Su, ağaç, bataklık gibi temel gruplara ayrılmış. Haritaların dışında, her harita için algoritmaları test edebileceğimiz test senaryoları da mevcut. Kısacası nimet gibi bir yer :) .

Haritaları okuyup sadık yarim matplotlib’e çizdiren kodu yazdım, otomatik olarak test eden kısımları da yazıp algoritmaları daha ayrıntılı haritalarda test etmeye başlayacağım.

Haritaları matplotlib’de çizdirince aşağıdaki gibi görünüyor (orijinali) (yeşiller ağaçlık alan :) );

map